Dubnica nad Váhom ako mesto cyklistov – Prihlás sa do súťaže a pilotuj svoje riešenie!

Tretí ročník programu Raptor prináša so sebou príležitosť pre druhé slovenské mesto, ktoré dostane podporu na pilotovanie inovatívneho riešenia. Program je financovaný Európskym inovačným a technologickým inštitútom Urban Mobility (EIT UM). V roku 2022, Bratislava úspešne implementovala riešenie belgického startupu Bita-green, ktorý reaguje na potrebu plánovania zelenej infraštruktúry v mestách prostredníctvom ich mapovania a identifikácie krízových oblastí.  

Tento rok je do projektu vybraná Dubnica nad Váhom, ktorá čelí výzve pri ranných a večerných dopravných zápchach. Každý deň dochádza do Dubnice za prácou množstvo ľudí. Napriek tomu, že v meste oficiálne býva 24 tisíc osôb, ranná a večerná špička je tŕňom v oku mnohých obyvateľov. Mesto sa snaží čiastočne odbremeniť automobilovú dopravu podporou a rozširovaním cyklotrás. Žiaci základných a stredných škôl by mohli namiesto áut využívať práve bicykle a ich rodičia by mohli ísť na bicykloch do práce či na nákup. Už niekoľko rokov funguje v meste bikesharing od spoločnosti 2brothers. Cyklodoprava má veľký potenciál najmä pri jednotlivých sídliskách. 

Obava či je bezpečnosť osobných bicyklov dostatočná, v mnohých prípadoch bráni ich častejšiemu využívaniu. Mesto sa rozhodlo túto výzvu adresovať prostredníctvom programu Raptor. Inovatívne startupy z celej Európy môžu odpovedať na tento problém a napomôcť Dubnici, aby sa stala “mestom cyklistov”.  

Startupy sa môžu so svojim návrhom na riešenie jednotlivých výziev zapojiť do 5. mája 2023 cez odkaz https://eiturban.awardsplatform.com/.

Viac informácií o prihlasovaní a podmienkach súťaže nájdete na: https://raptorproject.eu/2023-city-challenge-dubnica-nad-vahom/