Viac ako 200 ľudí cez víkend pomáhalo Bratislave riešiť klimatické problémy

Do Climathonu sa zapojilo 27 tímov z celého Slovenska aj zahraničia, ktoré boli zložené z dátových analytikov, programátorov, dizajnérov a inovátorov. Počas 48 hodín pracovali s reálnymi dátami, ktoré okrem mesta Bratislava poskytla aj spoločnosť IBL Software Engineering. Počas celého podujatia boli pre účastníkov k dispozícii v úlohe mentorov aj odborníci z mesta Bratislava.  

Hlavnou myšlienkou tohto podujatia bolo ako spraviť z Bratislavy odolné a udržateľné mesto, ktoré je pre svojich obyvateľov príjemným miesto na život. Negatívne následky klimatických zmien, ktoré sa čoraz častejšie prejavujú, sú dôvodom, že pre Bratislavu je prioritou zefektívniť fungovanie mestskej infraštruktúry a vytvárať služby, ktoré podporujú mestskú klimatickú odolnosť. “Slovensko bolo považované za ekonomického tigra. Túto príležitosť sme naplno nevyužili. Môžeme sa však stať inovačným a klimatickým tigrom. Nápady a tímy z Climathonu tvoria základ nových riešení pre Bratislavu aj Slovensko,” vysvetľuje Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa hlavného mesta pre inovácie.  

„Tento rok sa do Climathonu zapojili inovátori nielen z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Maďarska, či Veľkej Británie. Teší nás, že mnohé z projektov, ktoré vznikli na tomto inovačnom podujatí pokračuje ďalej a nadväzuje s mestom spoluprácu. A z niektorých z nich sa možno stanú aj samostatné startupy,“ hovorí Michal Laco, partner inovačnej poradenskej spoločnosti CIVITTA.  

Víťazný tím, ktorý si zvolil názov Acropolis, prišiel s nápadom ako optimalizovať a zlepšiť reakciu mesta na extrémne výkyvy počasia, ako sú napríklad nárazové dažde alebo záplavy. 

Hlavným partnerom bratislavského Climathonu bola zaisťovacia spoločnosť Swiss Re. „Klimatická zmena sa týka každého jedného z nás. Sme radi, že sme už tretí rok mohli spolupracovať s hlavným mestom Bratislava a podporiť Climathon. Ciele Climathonu sú v súlade s naším poslaním, robiť svet odolnejším. Účastníci tohtoročného Climathonu dokázali vytvoriť užitočné a najmä implementovateľné riešenia a už po druhýkrát ukázali, že Bratislava je mesto inovácií,“ hovorí Nima Motazed, výkonný riaditeľ Swiss Re Slovensko. 

Climathon, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy, organizovalo mesto Bratislava spolu s inovačnou poradenskou spoločnosťou Civitta, hlavným partnerom Swiss Re, partnermi IBL Software Engineering, Inovačným centrom spoločnosti Takeda a komunitným partnerom HubHub. 

 

Najlepšie riešenia: 

1. miesto a odmenu 5.000 EUR 

Víťazný tím Acropolis prišiel s nápadom ako optimalizovať a zlepšiť reakciu mesta na extrémne výkyvy počasia ako sú napríklad nárazové dažde alebo záplavy. 

2. miesto a odmenu 3.000 EUR 

Skupina inovátorov s názvom Dapper ponúkla riešenie na optimalizáciu údržby ciest s využitím identifikácie kritickej infraštruktúry. 

3. miesto a odmenu 2.000 EUR 

Tím, ktorý si vybral meno Drevokocúr, predstavil riešenie na zefektívnenie verejnej dopravy vďaka identifikácii trás, ktoré ľudia najčastejšie využívajú. 

 

Pre viac informácií môžete kontaktovať: 

Michal Laco, Civitta, organizátor podujatia 

[email protected]  

 

Inovačný tím mesta Bratislava, organizátor podujatia 

[email protected] 

Zdieľať článok