Primer 2020 Demo Day

V stredu 24. júna 2020 sa v Novej Cvernovke odohralo finále druhého vydania predakceleračného programu Primer, ktorý bol zorganizovaný spoločnosťou Civitta Slovakia v spolupráci s EIT InnoEnergy, inovačným impact-fondom pre trvalo udržateľnú energiu v Európe. Hlavným cieľom Primeru je podporiť inovatívne nápady a pomôcť začínajúcim podnikateľom rozvíjať svoje podnikateľské zručnosti a pripraviť svoje nápady na vstup na trh.

 

Náročná situácia spôsobená karanténnymi opatreniami v súvislosti so šírením nového koronavírusu si vyžiadala rýchlu reakciu a presunutie zabehnutého konceptu do virtuálneho priestoru. Počas troch týždňov účastníci absolvovali viac ako 50 hodín online workshopov a prednášok, tematicky pokrývajúcich rôznorodé oblasti od právnej ochrany duševného vlastníctva, cez biznis plán, až po marketing. Po nespočetnom množstve hodín konferenčných hovorov s mentormi a business koučmi umožnilo uvoľnenie opatrení zorganizovať posledný prezentačný workshop priamo v priestoroch Civitta Slovakia.

Zdokonalené prezentačné zručnosti si mohli tímy vyskúšať v praxi počas Demo Day-u v stredu 24.6. v Novej Cvernovke, kde svoj projekt prezentovali pred porotou. Tá zasadla v zložení Artur Bobovnický – Riaditeľ Sekcie analýz, programov a medzinárodnej spolupráce zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, Lucia Florková – Investičná manažérka z CB Investment Management, Valentína Kasperová – Predsedníčka predstavenstva v ZAKA Ventures a Vít Hanuš – Principal zo Zero Gravity Capital. Účastníci tak ukončili program nielen s hotovým biznis plánom a stratégiou uvedenia produktu na trh, ale aj s cennou spätnou väzbou od investorov a odborníkov.

Napriek primárnemu zameraniu programu na energetiku sa zúčastnené startupy venovali aj iným oblastiam a problémom. To, že v programe neboli iba do počtu demonštruje spoločnosť Interestingsamples venujúca sa organizácii virtuálnych klinických štúdií, ktorá vyhrala Cenu poroty. Víťazom Ceny publika za najlepšiu prezentáciu sa stál Ľubomír Ilečko s jeho spoločnosťou eRobot, ktorá vyvíja tribodiagnostický kontrolný systém predlžujúci životnosť priemyselných robotov.

Okrem vyššie spomenutých víťazov sa programu zúčastnili aj nasledovné firmy a projekty:

 • Age Volt – domáca nabíjačka pre elektromobily so zabudovaným systémom jej zdieľania
 • Eco Dog Partner – ekologická toaleta pre psov
 • E-Vision – systém na neinvazívnu obnovu stratenej kapacity olovených akumulátorov
 • Eko-nabíjačka – projekt nabíjačky využívajúcej chemickú reakciu v roztoku soli
 • Hybaj – online rezervačná platforma ponúkajúca zážitkové dovolenky
 • Lime coke – recyklácia a využitie energosádrovca
 • Leafavia – experimentálny vodíkový deltový dron
 • Eco butt – recyklácia cigaretových filtrov
 • Verticality – vertikálna farma
 • 3Dimension – vývoj 3D tlačiarenského ramena využiteľného v stavebníctve
 • SEB4All (video) – pomocou videa sa odprezentoval aj projekt univerzálnej batérie pre mestskú mobilitu

Slovami organizátorky Kristíny Korčekovej zo spoločnosti Civitta Slovakia „je neuveriteľne povzbudzujúce vidieť aké rôznorodé a inovatívne nápady vznikajú na Slovensku a ako im aj taký krátky program ako Primer dokáže pomôcť posunúť sa o míle napred“. Po skončení Primer-u naďalej prebieha HealthCare Lab určený pre firmy prinášajúce inovácie do zdravotníctva, ktorý Civitta Slovakia organizuje v spolupráci so spoločnosťou Roche Slovakia. Ďalšie predakceleračné a akceleračné programy spustí Civitta Slovakia opäť na jeseň.

Zdieľať článok