Jesenný akceleračný program Uplift pozná svojho víťaza

Start-upy v jesennej vlne Upliftu nezaháľali

Uplift zobral pod svoje krídla early-stage startupy z oblasti Urban Innovation a smart city. Organizátori sa rozhodli predĺžiť trvanie program zo 6 na 10 týždňov, rozšíriť portfólio mentorov a maximálne sa zamerať na individuálny prístup a cielenú pomoc. Celkovo startupy získali viac ako 130 hodín workshopov a mentoringu s takmer 30 mentormi.

Do finálovej časti sa kvalifikovalo jedenásť startupov, ktoré zakončili svoju prácu na včerajšom dvojitom podujatí - Investors’ Hour a Demo Day - v priestoroch Impact Hub Bratislava. V prvej časti programu absolvovali ”speed-dating” stretnutia s investormi zo Slovenska, Maďarska a Rakúska. Počas individuálnych stretnutí získali mimoriadne kvalifikovaný feedback a prepojenie s relevantnými partnermi pre ďalší rozvoj ich biznisu. Verejnú časť večera zahájil novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo príhovorom o smart mestách a budúcnosti smart technológií v Bratislave. Taktiež zdôraznil dôležitosť otvorenosti mesta inováciam a neskôr pred zaplneným publikom start-upy prezentovali svoje podnikanie ako aj pokrok, ktorý dosiahli počas Upliftu.

 

Akcelerátori majú na Slovensku svoje miesto

Uplift vznikol zo spolupráce Neulogy Impact HUB Bratislava s cieľom podporiť slovenské start-upy a začínajúcich inovatívnych podnikateľov. “Slovenský startupový ekosystém sa v poslednom období dynamicky rozvíja. Komplexný akceleračný program, ako je Uplift,  je cestou pre začínajúcich inovátorov, ako získať poradenstvo či kontakty, a zároveň sa vyhnúť chybám na ceste za komerčným úspechom svojho nápadu,” upresnil zámer programu Branislav Šmidt, managing director Impact HUB Bratislava.

Organizátori Upliftu pôsobia v oblasti inovácií, pričom dlhodobo vnímajú nedostatok podobných mentorských programov na Slovensku. "Startupy čelia v prvých rokoch svojho podnikania zásadným výzvam, ako predaj a marketing produktu, nábor talentov do tímu alebo získanie investície na prevádzku a rozvoj. V zahraničí je bežné, že sú to práve akceleračné programy, ktoré pomáhajú startupom tieto problémy riešiť a preklenúť najnáročnejšie obdobie," vysvetľuje Peter Kolesár, CEO Neulogy. Zakladateľ a CEO víťazného startupu ParkTop, Štefan Olešanský potvrdil tieto slová: ”Bez Upliftu by sme boli oveľa pomalší a namiesto konfrontovania sa s ťažkými otázkami  by sme ich pravdepodobne ignorovali.” Zároveň odporúča startupom účasť v akceleračných programoch, keďže  „Je dôležité nebáť sa zdieľať svoju myšlienku, no exekúcia je to, čo robí rozdiel. Najväčší prínos Upliftu je teda reality-check – program na nás vyvinul tlak, aby sme boli zodpovední sami pred sebou.“

Program pre začínajúcich inovatívnych podnikateľov sa uskutočnil vďaka spolupráci s Primer od InnoEnergy a podpore hlavných partnerov ZSE, Slovak-American Foundation a Nadačného fondu Telekom.

 

Finalisti Uplift Jeseň 2018

 

Víťaz

ParkTop

ParkTop využíva štandardné bezpečnostné kamery v spojení s machine learning. Systém analyzuje a mapuje dostupnosť parkovacích miest bez nutnosti zásahov do mestskej infraštruktúry a dokáže dátami „kŕmiť“ už existujúce smart city systémy.

 

Víťaz Ceny poroty

Event Advisor

Event Advisor je jedinou platformou zameranou výhradne na business a start-up eventy, ktorá kombinuje systém recenzií návštevníkov podujatí s možnosťou predaja lístkov. Po Uplifte sa Event Advisor plánuje zamerať na získanie svojho primárneho trhu – San Francisca.  

 

Finalisti

 

 

Agrobotix

Slovenská cnc firma prináša do poľnohospodárstva efektívne spôsoby pestovania bez ničenia životného prostredia. Robotické rameno operuje na princípe agrokruhu a dokáže pestovateľovi bio-potravín znížiť pracovnú záťaž až o 95%.

 

BrikkApp

Český projekt BrikkApp vytvoril platformu na crowdfundingové investovanie do realít. Agreguje hneď niekoľko platforiem, zbiera dáta a umožňuje užívateľom lepšie sa rozhodnúť vďaka systému verifikovaných recenzií.

 

Carrivederci

Slovenskí Carrivederci operujú na trhu už dlhšie. Na Carrivederci peer-to-peer web platforme môžu vlastníci aut prenajímať svoje vozidlá. Platforma zároveň integruje aj ponuku autopožičovní.

 

Fleximodo

Projekt spoločnosti GoSpace Tech cieli na problémy s parkovaním. Jeho riešenie na báze IoT (Internet of Things - Internet vecí) zahŕňa detektor obsadenosti parkovacieho miesta, používateľskú smart kartu umožňujúcu jeho využitie a cloudový softvér, bežiaci na pozadí.

 

Hungry Slovak

Cieľom aplikácie Hungry Slovak je znížiť podiel vyhodených potravín v reštauráciách na Slovensku. Reštaurácie či kaviarne na aplikáciu umiestnia svoje nepredané porcie a produkty, ktoré si zákazník môže kúpiť s podstatnou zľavou.

 

Hygge Homes

Cenovo dostupné bývanie v najvyššom ekologickom štandarde – Hygge Homes ponúka unikátny „rastúci“ pasívny drevodom. Dom nabitý Smart technológiami je postavený od základov po strechu do troch mesiacov.

 

jaRealitka

Žilinský portál jaRealitka.sk umožňuje súkromným predávajúcim nielen inzerovať ich nehnuteľnosť, ale aj vyriešiť nevyhnutné právne záležitosti. Finančný model spočíva na jednom poplatku, nezávislom od ceny nehnuteľnosti.

 

Smart Mirror

Slovenský produkt od Smart Vikings, Smart Mirror, kombinuje dizajn a technológiu, aby pomohol ľuďom ušetriť ich čas a ukazuje im potrebné informácie ako počasie, dátum a novinky priamo na ich zrkadle. Taktiež dokáže pre business partnerov zbierať dáta, ukazovať ich produkty a robí marketing ľahším a dostupnejším.

 

Transmogul

Albánsky Transmogul vyvinul logistickú platformu určenú pre dopravných prepravcov. Aplikácia umožňuje sledovanie naplnenosti kamiónov v reálnom čase a teda maximalizovať využitie prepravného priestoru.

Zdieľať článok