Akceleračný program UPLIFT spúšťa na jeseň už druhé kolo

Po úspešnom prvom ročníku prináša Neulogy a Impact HUB Bratislava druhé kolo akceleračného programu UPLIFT s cieľom podporiť vybraté startupy a začínajúcich podnikateľov. Startupy čelia v prvých rokoch svojho podnikania zásadným výzvam, ako predaj a marketing produktu, nábor talentov do tímu alebo získanie investície na prevádzku a rozvoj. Veľa z nich túto fázu žiaľ neprežije a zanikne. V zahraničí je bežné, že sú to práve akceleračné programy, ktoré pomáhajú startupom tieto problémy riešiť a preklenúť najnáročnejšie obdobie. Významne sa tak zvyšujú šance startupov v úvodnej fáze podnikania. 

Práve spojením skúseností Impact HUB Bratislava a Neulogy je možné aj na Slovensku realizovať profesionálny akceleračný program, kvalitou porovnateľný s podobnými formátmi na vyspelých trhoch. Obe entity vnímali určitý deficit na slovenskom trhu a odpovedajú na rastúci dopyt po akcelerácii mladých technologických firiem. Program je realizovaný vďaka spolupráci s Primer od InnoEnergy a podpore hlavných partnerov ZSE, Slovak-American Foundation a Nadačného fondu Telekom.

Víťaz pilotnej vlny vzišiel z energetiky. 

Pilotný akceleračný program pozostával zo 6 týždňov intenzívneho biznis vzdelávania, ktoré  priniesli skúsení domáci a zahraniční mentori z radov podnikateľov, korporácií, innovation labov a finančných fondov. Práve kombinácia rôznych odborníkov, skúsenosti a sieť kontaktov organizátorov robia program unikátny. 

“Na jar sme sa rozhodli pre skrátenú testovaciu verziu, ktorej výsledkom bol intenzívny program, v ktorom zúčastnené tímy získali podporu v hlavných biznis oblastiach. Viac ako 40 registrovaných startupov nám potvrdilo, že záujem o tento typ podpory na Slovensku je výrazný. Preto sme sa rozhodli pokračovať už na jeseň 2018 rozšíreným programom” povedal Peter Kolesár, CEO Neulogy. 

Víťazom jarnej edície UPLIFTu sa stal PowereX, peer-to-peer platforma na efektívne zdieľanie distribučnej kapacity v energetike. Špeciálnu cenu poroty si odniesol startup Crosswalk, technologické riešenie, ktoré pomáha zvyšovať bezpečnosť chodcov na prechodoch pre chodcov. 

Medzi mentormi boli experti z firiem ako napríklad DealFactory, MaxmannConsultants, Neulogy Ventures, DayOneCapital, Credo, 02, Škoda Auto DigiLab, samsiDigital, Taylor Wessing a mnohí ďalší. Dóra Braniyczki, principal z maďarského DayOneCapital a mentor v UPLIFTe vyzdvihla dôležitú rolu akceleračných programov v príprave startupov na vstup investora do firmy. “Akcelerátory môžu ušetriť veľa času zúčastneným tímom, vďaka hodnotnému vzdelávaniu v kľúčových biznis témach, rozšíreniu siete relevantných kontaktov ale aj príprave na rokovania s potenciálnymi investormi.”

Čo čaká startupy v jesennej vlne UPLIFTu? 

Na jeseň UPLIFT opäť otvorí svoje brány early-stage startupom z oblastí Urban Innovation. Vítané sú mladé firmy, ktoré prinášajú riešenia zo sféry energetiky, mobility, cirkulárnej ekonomiky, smart city a smart home, ale aj digitálnych a sociálnych inovácií. Rovnako ako v pilotnej vlne programu, aj v druhej vlne, je cieľom systematická a dlhodobá podpora startupov v počiatočnej fáze podnikania.

Organizátori sa rozhodli predĺžiť trvanie na 10 týždňov, rozšíriť portfólio mentorov a maximálne sa zamerať na individuálny prístup a cielenú pomoc. Celkovo startupy získajú viac ako 130 hodín workshopov a mentoringu a tiež možnosť stretnúť takmer 30 mentorov. 

Špeciálnu pozornosť venujú organizátori príprave viacerých dynamických výberových kôl, ktorými plánujú posilniť súťažný element UPLIFTu. Prvým bude úvodný Bootcamp, ktorý štartuje 29. septembra 2018, kde sa rozhodne o 12 vybraných tímoch, ktoré postúpia do semifinále. Prvá časť programu je zakončené prezentáciou pred odbornou komisiou kde sa sleduje celkový progres a napredovanie v semifinále.  

Tí najlepší sa kvalifikujú do finálovej časti, ktorá bude tematicky venovaná financovaniu a investíciám. Pre finalistov je pripravený aj tzv. Investor Connection day, počas ktorého budú môcť startupy predstaviť svoj produkt priamo zástupcom investorskej komunity, získať priamu spätnú väzbu a možnosť presvedčiť o svojich kvalitách. Záverečný Demo Day rozhodne o víťazovi, ktorý získa finančnú odmenu, možnosť uchádzať sa o investíciu od InnoEnergy a extra poradenstvo.

Pre koho je UPLIFT? Ako sa dá prihlásiť? 

Hlásiť sa môžu startupy s funkčným prototypom produktu alebo služby, uvedeným produktom na trh alebo prvými zákazníkmi s maximálnou realizovanou investíciou vo výške do 100 tisíc EUR. Registrácia do UPLIFT programu je spustená a prebieha do 20. septembra 2018 na web stránke www.uplift.sk.

Druhú vlnu akceleračného programu UPLIFT organizuje Impact HUB Bratislava a Neulogy v spolupráci s celoeurópskym akcelerátorom a investorom InnoEnergy a s podporou hlavných partnerov programu ZSE, Nadačný fond Telekom a Slovak-American Foundation.

Zdieľať článok