Uplift Demo Day

Po dvoch úspešných ročníkoch sa tretie kolo akcelerátoru Uplift včera dostalo do finále. Zvíťazil a cenu 10 000 EUR si odniesol start-up Nitroterra Technology. Nitroterra spolu so spoločnosťou Airtester získali aj investičnú ponuku v hodnote 200 000 eur od fondu Crowdberry. V súťaži o cenu publika zvíťazil fintech startup Buyora.

Čo STARTUPY absolvovali v treťom ročníku UPLIFTU?

Na jeseň UPLIFT zobral pod svoje krídla early-stage startupy primárne z oblastí Urban Innovation a Blockchain.. Organizátori sa rozhodli predĺžiť trvanie na 16 týždňov, rozšíriť portfólio mentorov a zamerať sa na individuálny prístup a cielenú pomoc. Celkovo startupy získali viac ako 200 hodín workshopov mentoringu a tiež možnosť stretnúť takmer 50 mentorov.

Do finálovej časti sa kvalifikovalo deväť startupov, ktoré zakončili svoju prácu na včerajšom dvojitom podujatí Investors’ Hour a Demo Day.  V priestoroch Impact Hub Bratislava startupy absolvovali ”speed-dating” stretnutia s investormi zo Slovenska a okolitých krajín ako Česko, Poľsko, Maďarsko či Rakúsko. Počas stretnutí medzi štyrmi očami mali možnosť získať mimoriadne kvalifikovanú spätnú väzbu a presvedčiť investorov o svojich kvalitách.

Demo Day je formátom verejných prezentácií startupov, tradične ukončujúci akceleračné programy. Demo Day sa odohral v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a zahájila ho veľvyslankyňa USA na Slovensku Jej Excelencia Bridget Brink, príhovorom o dôležitosti podpory inovácii a startup ekosystému na Slovensku.

Uplift vznikol zo spolupráce Civitta Slovakia a Impact HUB Bratislava s cieľom podporiť slovenské startupy a začínajúcich inovatívnych podnikateľov. Peter Kolesár, partner v Civitta Slovakia vyzdvihol rast programu v kvalite ako aj kvantite:

”S každým ďalším ročníkom Upliftu stúpa kvalita prihlásených startupov ako aj účastníkov programu. Sme radi, že akcelerátor Uplift má silný medzinárodný rozmer, keď program každý ročník absolvovali okrem slovenských aj zahraničné firmy, tento rok z Česka a Holandska a na finálnom Demo Day sa zúčastnili investori z celej strednej Európy a Pobaltia. Navyše sa nám podarilo spustiť samostatný program Uplift aj na Balkáne, čím sa ďalej posilnil jeho medzinárodný rozmer. Tento rok sa nám podarilo rozšíriť spoluprácu s verejnými inštitúciami, vrátane mesta Bratislava a Bratislavského samosprávneho kraja, a na tom chceme ďalej budovať.

Zámer programu vysvetľuje Branislav Šmidt, managing director Impact Hub Bratislava: „Akceleračné programy sú kľúčové pre dlhodobý rozvoj technologického sektora v meste a v krajine. Bez takýchto programov tu ťažko bude vznikať kritická masa startupov, ktoré sú investovateľné a ktoré majú globálny potenciál. Akceleračné programy pomáhajú podporovať novú a udržateľnú štruktúru lokálnej ekonomiky a zároveň motivujú verejné inštitúcie a veľké korporácie inovovať cez spoluprácu s mladými technologickými firmami.“

Startupy totiž čelia v prvých rokoch svojho podnikania zásadným výzvam, ako predaj a marketing produktu, nábor talentov do tímu alebo získanie investície na prevádzku a rozvoj. Veľa z nich túto fázu, žiaľ, neprežije a zanikne. V zahraničí je bežné, že sú to práve akceleračné programy, ktoré pomáhajú startupom tieto problémy riešiť a preklenúť najnáročnejšie obdobie. Významne sa tak zvyšujú šance startupov v úvodnej fáze podnikania.

Práve spojením skúseností Impact HUB Bratislava a Civitta Slovakia bolo možné aj na Slovensku realizovať profesionálny akceleračný program, kvalitou porovnateľný s podobnými formátmi na vyspelých trhoch. Obaja organizátori UPLIFT pôsobia v oblasti inovácií, pričom dlhodobo vnímajú nedostatok podobných mentorských programov na Slovensku.

Program prebehol s podporou partnerov Zapádoslovenská Energetika, Slovenskaá Sporitelňa, Nadačný fond Telekom, International Visegrad Fund, Slovak American Foundation, Veľvyslanectvo USA na Slovensku, Slovak Investment Holding, Slovak Business Agency, Crowdberry, NKB Blockchain Investment and Advisory, Bratislavský samosprávny kraj a Mesto Bratislava.

 

 

Zdieľať článok